Friday, June 20, 2014
Time Artist Venue
4:30 pm Hilton High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Canandaigua High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:30 pm Roy Hargrove Harro East Ballroom
5:45 pm Don Thompson Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm ECMS Mike Kaupa Combo and Paul Hofmann Combo City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm Joel Miller The Rochester Club - Groove Nights Series
6:00 pm Roberta Gambarini Kilbourn Hall, ESM
6:00 pm Akiko Tsuruga Quartet Montage
6:00 pm Prime Time Brass Unity Health System Big Tent
6:15 pm Holophoner Max of Eastman Place
6:30 pm Lorraine Klaasen Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Partisans Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm Two Siberians Little Theatre
7:00 pm Gem City City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Rochester General
7:15 pm Rob Mostert Hammond Group City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:15 pm Roy Hargrove Harro East Ballroom
7:30 pm Sun Trio Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Nikki Hill Abilene - Roots & Americana Stage
7:45 pm Don Thompson Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
8:00 pm JANELLE MONAE Kodak Hall At Eastman Theatre
8:00 pm Gap Mangione Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:30 pm Mingo Fishtrap Unity Health System Big Tent
8:45 pm Partisans Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm Lorraine Klaasen Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:00 pm Big Bad Voodoo Daddy City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Rochester General
9:15 pm Two Siberians Little Theatre
9:15 pm Rob Mostert Hammond Group City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:30 pm Sun Trio Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm Nikki Hill Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm Holophoner Max of Eastman Place
10:00 pm Gap Mangione Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:00 pm Joel Miller The Rochester Club - Groove Nights Series
10:00 pm Roberta Gambarini Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm Akiko Tsuruga Quartet Montage
10:00 pm Mingo Fishtrap Unity Health System Big Tent
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Saturday, June 21, 2014
Time Artist Venue
3:45 pm Brighton High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
4:00 pm STEVE MARTIN & The Steep Canyon Rangers Featuring EDIE BRICKELL Kodak Hall At Eastman Theatre
4:30 pm Brockport High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Pittsford Sutherland High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:30 pm Snarky Puppy Harro East Ballroom
5:45 pm Bill Dobbins Plays the Music of Dave Brubeck Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm Jason Marsalis Vibes Quartet Kilbourn Hall, ESM
6:00 pm Bob Sneider Jazz Combo and Mike Kaupa RCSD Combo City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm 78 RPM Big Band Unity Health System Big Tent
6:00 pm Shai Maestro Trio The Rochester Club - Groove Nights Series
6:00 pm Two Siberians Montage
6:15 pm Diana Panton Max of Eastman Place
6:30 pm Flat Earth Society Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm John Escreet Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm Ryan Dilmore Little Theatre
7:00 pm Spectra City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Wegmans
7:15 pm Snarky Puppy Harro East Ballroom
7:15 pm Mingo Fishtrap City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:30 pm Sunna Gunnlaugs Trio Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Woody Pines Abilene - Roots & Americana Stage
7:45 pm Bill Dobbins Plays the Music of Dave Brubeck Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
8:00 pm Myles Mancuso Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:00 pm STEVE MARTIN & The Steep Canyon Rangers Featuring EDIE BRICKELL Kodak Hall At Eastman Theatre
8:30 pm Rob Mostert Hammond Group Unity Health System Big Tent
8:45 pm John Escreet Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm Flat Earth Society Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:00 pm Lou Gramm Band City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Wegmans
9:15 pm Ryan Dilmore Little Theatre
9:15 pm Mingo Fishtrap City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:30 pm Sunna Gunnlaugs Trio Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm Woody Pines Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm Shai Maestro Trio The Rochester Club - Groove Nights Series
10:00 pm Myles Mancuso Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:00 pm Two Siberians Montage
10:00 pm Jason Marsalis Vibes Quartet Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm Rob Mostert Hammond Group Unity Health System Big Tent
10:00 pm Diana Panton Max of Eastman Place
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Sunday, June 22, 2014
Time Artist Venue
3:45 pm West Irondequoit High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
4:30 pm Newark High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Spencerport High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:30 pm Brubeck Brothers Harro East Ballroom
5:45 pm Gerald Clayton Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm Cecile McLorin Salvant Kilbourn Hall, ESM
6:00 pm Dave Glasser & Friends The Rochester Club - Groove Nights Series
6:00 pm Les Doigts de l'Homme Montage
6:00 pm Penfield Rotary Big Band Unity Health System Big Tent
6:00 pm Jimmy Robbins Jazz Sextet City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:15 pm Benedikt Jahnel Trio Max of Eastman Place
6:30 pm Jon Ballantyne Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Euan Burton Quartet Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm Bill Tiberio Band RG&E-LiDestri Spirit Stage
7:00 pm Harris Eisenstadt Golden State Little Theatre
7:15 pm Brubeck Brothers Harro East Ballroom
7:15 pm JAZZ.FM91 Youth Big Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:30 pm Flat Earth Society Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Rachel Brooke Band Abilene - Roots & Americana Stage
7:45 pm Gerald Clayton Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
8:00 pm Group Calle Uno Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:30 pm Hot Club of Detroit Unity Health System Big Tent
8:45 pm Euan Burton Quartet Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm Jon Ballantyne Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:00 pm Bill Tiberio Band RG&E-LiDestri Spirit Stage
9:15 pm Harris Eisenstadt Golden State Little Theatre
9:15 pm JAZZ.FM91 Youth Big Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:30 pm Flat Earth Society Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm Rachel Brooke Band Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm Les Doigts de l'Homme Montage
10:00 pm Dave Glasser & Friends The Rochester Club - Groove Nights Series
10:00 pm Benedikt Jahnel Trio Max of Eastman Place
10:00 pm Cecile McLorin Salvant Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm Hot Club of Detroit Unity Health System Big Tent
10:00 pm Group Calle Uno Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Monday, June 23, 2014
Time Artist Venue
12:00 pm John Nyerges Central Library of Rochester and Monroe County
1:00 pm John Sneider Eastman School of Music RAY WRIGHT ROOM (Room 120)
4:30 pm Greece Arcadia High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Bloomfield High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:30 pm Catherine Russell Harro East Ballroom
5:45 pm Jon Ballantyne Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm Jack Allen Big Band Unity Health System Big Tent
6:00 pm Wendy Eisenberg EARTH SCIENCE City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm Mike Kaupa & Friends The Rochester Club - Groove Nights Series
6:00 pm Bonerama Montage
6:00 pm Vijay Iyer Kilbourn Hall, ESM
6:15 pm Melissa Aldana & Crash Trio Max of Eastman Place
6:30 pm Les Doigts de l'Homme Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Paul Towndrow Trio Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm MVT RG&E-LiDestri Spirit Stage
7:00 pm Nels Cline & Julian Lage Little Theatre
7:15 pm Catherine Russell Harro East Ballroom
7:15 pm Hot Club of Detroit City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:30 pm Kari Ikonen Trio Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Jeanne Jolly Band Abilene - Roots & Americana Stage
7:45 pm Jon Ballantyne Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
8:00 pm Don Mancuso & DDrive Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:00 pm ESM-XRIJF Gerry Niewood Jazz Scholarships Performance Kodak Hall At Eastman Theatre
8:30 pm Matt Andersen Unity Health System Big Tent
8:45 pm Paul Towndrow Trio Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm MVT RG&E-LiDestri Spirit Stage
9:00 pm Les Doigts de l'Homme Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:15 pm Nels Cline & Julian Lage Little Theatre
9:15 pm Hot Club of Detroit City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:30 pm Kari Ikonen Trio Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm Jeanne Jolly Band Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm Matt Andersen Unity Health System Big Tent
10:00 pm Melissa Aldana & Crash Trio Max of Eastman Place
10:00 pm Don Mancuso & DDrive Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:00 pm Mike Kaupa & Friends The Rochester Club - Groove Nights Series
10:00 pm Vijay Iyer Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm Bonerama Montage
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Tuesday, June 24, 2014
Time Artist Venue
12:00 pm Gabe Condon Central Library of Rochester and Monroe County
1:00 pm Sophie Bancroft & Tom Lyne Duo Eastman School of Music RAY WRIGHT ROOM (Room 120)
4:30 pm Greece Athena High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Fairport High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:30 pm Lucky Peterson featuring Tamara Peterson Harro East Ballroom
5:45 pm Vijay Iyer Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm New Horizons Big Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm Tessa Souter Montage
6:00 pm New Energy Jazz Orchestra Unity Health System Big Tent
6:00 pm Peter Bernstein & Friends The Rochester Club - Groove Nights Series
6:00 pm Louis Hayes & The Cannonball Legacy Band Kilbourn Hall, ESM
6:15 pm Etienne Charles Max of Eastman Place
6:30 pm Laila Biali Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Sophie Bancroft & Tom Lyne Duo Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm Blind Boy Paxton Little Theatre
7:00 pm Significant Other RG&E-LiDestri Spirit Stage
7:15 pm Lucky Peterson featuring Tamara Peterson Harro East Ballroom
7:15 pm Fred Costello City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:30 pm Jacob Young Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Vijay Iyer Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
7:45 pm The Lustre Kings Abilene - Roots & Americana Stage
8:00 pm FOURPLAY Kodak Hall At Eastman Theatre
8:00 pm The Moho Collective Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:30 pm Bonerama Unity Health System Big Tent
8:45 pm Sophie Bancroft & Tom Lyne Duo Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm Laila Biali Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:00 pm Significant Other RG&E-LiDestri Spirit Stage
9:15 pm Blind Boy Paxton Little Theatre
9:15 pm Fred Costello City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:30 pm Jacob Young Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm The Lustre Kings Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm Etienne Charles Max of Eastman Place
10:00 pm Louis Hayes & The Cannonball Legacy Band Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm Peter Bernstein & Friends The Rochester Club - Groove Nights Series
10:00 pm Bonerama Unity Health System Big Tent
10:00 pm The Moho Collective Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:00 pm Tessa Souter Montage
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Wednesday, June 25, 2014
Time Artist Venue
12:00 pm Mel Henderson and Paradigm Shift Central Library of Rochester and Monroe County
1:00 pm Jonathan Gee Eastman School of Music RAY WRIGHT ROOM (Room 120)
4:30 pm Eastridge High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Greece Olympia High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:30 pm Mike Stern/Bill Evans Band featuring Steve Smith and Tom Kennedy Harro East Ballroom
5:45 pm Brian Kellock & Tommy Smith Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm ESM-XRIJF Jazz Scholarships Alumni City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm The Brain Cloud Montage
6:00 pm Diane Schuur Kilbourn Hall, ESM
6:00 pm Brockport Community Big Band Unity Health System Big Tent
6:00 pm Jamey Haddad The Rochester Club - Groove Nights Series
6:15 pm Warren Wolf & The Wolfpack Max of Eastman Place
6:30 pm Ivan Jansen Aruba Jazz Project Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Jonathan Gee Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm Bertoncini/Jenkins/Sturm Little Theatre
7:00 pm Cyndi Cain RG&E-LiDestri Spirit Stage
7:15 pm Mike Stern/Bill Evans Band featuring Steve Smith and Tom Kennedy Harro East Ballroom
7:15 pm Eastman Youth Jazz Orch + New Horizons Vintage Jazz Band + Music Educators Big Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:30 pm David Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Christine Ohlman & Rebel Montez Abilene - Roots & Americana Stage
7:45 pm Brian Kellock & Tommy Smith Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
8:00 pm MICHAEL MCDONALD Kodak Hall At Eastman Theatre
8:00 pm 5Head Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:30 pm Lucky Peterson featuring Tamara Peterson Unity Health System Big Tent
8:45 pm Jonathan Gee Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm Ivan Jansen Aruba Jazz Project Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:00 pm Cyndi Cain RG&E-LiDestri Spirit Stage
9:15 pm Bertoncini/Jenkins/Sturm Little Theatre
9:15 pm Eastman Youth Jazz Orch + New Horizons Vintage Jazz Band + Music Educators Big Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:30 pm David Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm Christine Ohlman & Rebel Montez Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm The Brain Cloud Montage
10:00 pm Lucky Peterson featuring Tamara Peterson Unity Health System Big Tent
10:00 pm Jamey Haddad The Rochester Club - Groove Nights Series
10:00 pm 5Head Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:00 pm Warren Wolf & The Wolfpack Max of Eastman Place
10:00 pm Diane Schuur Kilbourn Hall, ESM
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Thursday, June 26, 2014
Time Artist Venue
12:00 pm Nate Rawls Central Library of Rochester and Monroe County
1:00 pm Ian Shaw Eastman School of Music RAY WRIGHT ROOM (Room 120)
3:45 pm Greece Odyssey High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
4:30 pm Webster Thomas High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Honeoye Falls Lima High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:30 pm Honey Island Swamp Band Harro East Ballroom
5:45 pm Manuel Valera Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm Ivan Jansen Aruba Jazz Project Montage
6:00 pm ECMS Saxology I and Saxology II City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm Joey DeFrancesco Trio Kilbourn Hall, ESM
6:00 pm Brian Kellock & Tommy Smith The Rochester Club - Groove Nights Series
6:00 pm Greater Rochester Jazz Orchestra Unity Health System Big Tent
6:15 pm The Brain Cloud Max of Eastman Place
6:30 pm Phaedra Kwant Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Ian Shaw Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm Hey Mavis Little Theatre
7:00 pm Shine RG&E-LiDestri Spirit Stage
7:15 pm Soul Stew City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:15 pm Honey Island Swamp Band Harro East Ballroom
7:30 pm Anders Hagberg Quartet Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Manuel Valera Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
7:45 pm Selwyn Birchwood Abilene - Roots & Americana Stage
8:00 pm BUDDY GUY Kodak Hall At Eastman Theatre
8:00 pm Cyndi Cain Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:30 pm Gem City Unity Health System Big Tent
8:45 pm Ian Shaw Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm Phaedra Kwant Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:00 pm Shine RG&E-LiDestri Spirit Stage
9:15 pm Soul Stew City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:15 pm Hey Mavis Little Theatre
9:30 pm Anders Hagberg Quartet Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm Selwyn Birchwood Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm Joey DeFrancesco Trio Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm Ivan Jansen Aruba Jazz Project Montage
10:00 pm Hypnotic Brass Ensemble Unity Health System Big Tent
10:00 pm The Brain Cloud Max of Eastman Place
10:00 pm Cyndi Cain Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:00 pm Brian Kellock & Tommy Smith The Rochester Club - Groove Nights Series
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Friday, June 27, 2014
Time Artist Venue
12:00 pm Vince Ercolamento Central Library of Rochester and Monroe County
1:00 pm Pat LaBarbera Quartet Eastman School of Music RAY WRIGHT ROOM (Room 120)
3:45 pm Gates-Chili High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
4:30 pm Pittsford Mendon High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm Buffalo Academy High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:45 pm Harold Danko Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm Greece Jazz Band Unity Health System Big Tent
6:00 pm Ibrahim Electric Montage
6:00 pm Bill Frisell Kilbourn Hall, ESM
6:00 pm ECMS Latin Jazz and Junior Jazz City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm Pat LaBarbera Quartet The Rochester Club - Groove Nights Series
6:15 pm Phaedra Kwant Max of Eastman Place
6:30 pm Rufus Reid Trio Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Mark Lockheart Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm Ester Rada City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Rochester General
7:00 pm The Wee Trio Little Theatre
7:15 pm Hypnotic Brass Ensemble City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:30 pm The Deciders Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm The Dirt Daubers Abilene - Roots & Americana Stage
7:45 pm Harold Danko Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
8:00 pm EARTH, WIND & FIRE Kodak Hall At Eastman Theatre
8:00 pm John Papa Gros Band Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:30 pm Honey Island Swamp Band Unity Health System Big Tent
8:45 pm Mark Lockheart Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm Marcus Miller Band City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Rochester General
9:00 pm Rufus Reid Trio Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:15 pm Hypnotic Brass Ensemble City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:15 pm The Wee Trio Little Theatre
9:30 pm The Deciders Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm The Dirt Daubers Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm Bill Frisell Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm Pat LaBarbera Quartet The Rochester Club - Groove Nights Series
10:00 pm Honey Island Swamp Band Unity Health System Big Tent
10:00 pm Phaedra Kwant Max of Eastman Place
10:00 pm Ibrahim Electric Montage
10:00 pm John Papa Gros Band Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel


Saturday, June 28, 2014
Time Artist Venue
3:45 pm MCC Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
4:30 pm Webster Schroeder High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:15 pm School of the Arts High School Jazz Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
5:45 pm Stephanie Trick Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
6:00 pm The Wee Trio The Rochester Club - Groove Nights Series
6:00 pm Gomeh Barak Quintet City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
6:00 pm The Deciders Montage
6:00 pm Rochester Metro Jazz Orchestra Unity Health System Big Tent
6:00 pm Newport Jazz Festival®: Now 60 Kilbourn Hall, ESM
6:15 pm Cyrille Aimee Max of Eastman Place
6:30 pm Norma Winstone Trio Xerox Auditorium at Xerox Plaza
6:45 pm Gwilym Simcock Christ Church - Made In The UK Series
7:00 pm The London Souls City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Rochester General
7:00 pm Prime Time Funk City of Rochester East Ave. & Alexander St. Stage Presented by Rochester General
7:00 pm Scott Feiner & Pandeiro Jazz featuring Mike Moreno Little Theatre
7:15 pm John Papa Gros Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
7:30 pm SUSANNA Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
7:45 pm Stephanie Trick Hatch Recital Hall at Eastman School of Music
7:45 pm Chuck Mead & His Grassy Knoll Boys Abilene - Roots & Americana Stage
8:00 pm Joe Beard Band Squeezers Stage at The Inn on Broadway
8:30 pm Ester Rada Unity Health System Big Tent
8:45 pm Gwilym Simcock Christ Church - Made In The UK Series
9:00 pm George Thorogood and The Destroyers: 40 Years Strong City of Rochester East Ave. & Chestnut St. Stage Presented by Rochester General
9:00 pm Soulive City of Rochester East Ave. & Alexander St. Stage Presented by Rochester General
9:00 pm Norma Winstone Trio Xerox Auditorium at Xerox Plaza
9:15 pm John Papa Gros Band City of Rochester Jazz Street Stage Presented by The Community Foundation
9:15 pm Scott Feiner & Pandeiro Jazz featuring Mike Moreno Little Theatre
9:30 pm SUSANNA Lutheran Church of the Reformation - Nordic Jazz Now
9:45 pm Chuck Mead & His Grassy Knoll Boys Abilene - Roots & Americana Stage
10:00 pm The Deciders Montage
10:00 pm Joe Beard Band Squeezers Stage at The Inn on Broadway
10:00 pm Cyrille Aimee Max of Eastman Place
10:00 pm Ester Rada Unity Health System Big Tent
10:00 pm Newport Jazz Festival®: Now 60 Kilbourn Hall, ESM
10:00 pm The Wee Trio The Rochester Club - Groove Nights Series
10:30 pm XRIJF Nightly Jazz Session with The Bob Sneider Trio State St. Bar & Grill at the Rochester Plaza Hotel